برگزاري دور دوم پانزدهمين مجمع عمومي ساليانه سازمان.11خرداد.ساعت 9 صبح.آمفي تئاتر جهاد کشاورزي خوزستان امروزپنج شنبه،ششم خرداد ماه1395
  منــوي سايت
 صفحه اصلي
 معرفي سازمان
 آموزشي ، فني و پ‍‍‍‍ژوهشي
 اشتــــغال
 صندوق تعاون و رفاه
 صدور پروانه
 سايت تعاوني مسكن
 روابط عمومي،بازرسي،نظارت و هماهنگي امور شهرستان ها
 رابطين شهرستاني
 ارتباط با ما
   لينك هــا
  دفتر مقام معظم رهبري
 مجلس شوراي اسلامي
 رياست جمهوري اسلامي
 سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي کشور
 وزارت جهاد کشاورزي
 سازمان جهاد کشاورزي خوزستان
 وبلاگ نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي شعبه شهرستان دزفول
 وبلاگ نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي شعبه شهرستان شوشتر
 فرصتهاي اشتغال، کارآفريني و سرمايه گذاري مرتبط با کشاورزي و صنايع وابسته
 ايانا
 سازمان نظام دامپزشکي جمهوري اسلامي ايران
 سازمان حفظ نباتات کشور
  ورود به سايت
  نام كاربري  
   رمــز عبور  
اگر تاكنون عضو نشده ايد از لينك ثبت نام حقيقي يا حقوقي استفاده نماييد.
  آمار سايت
 تاريخ امروز : 6 / 3 / 1395
 IP شما : 54.162.205.151
 بازديد امروز : 226 نفر
 بازديد كل : 1064365 نفر

  جزئيات خبر

تاريخ خبر :   بيست ويكم مهر ماه 1391
نا اميدي ناظرين گندم و بي خيالي مسئولين !
(اشتغال)
متن خبر :

 ما مهندسين ناظر گندم، زندگي مان در حال متلاشي شدن است و ديگر اميدي به زندگي نداريم و هر روز نسبت به جامعه در حال منزوي شدن هستيم. مهندسي که بخاطر درآمد کم هنوز نتوانسته خانه اي تهيه و همسرش را به خانه خود آورد، مهندسي که در آستانه طلاق قرار دارد، مهندسي که راهي جز خودکشي نيافته و خود را از ادامه زندگي معاف نموده است. شما را به خدا بدادمان برسيد

اگر چه وزير کشاورزي عنوان کرده است که قول استخدام به ناظران گندم داده نشده، اما آنها همچنان در راهروهاي مجلس مطالبه خود را دنبال مي کنند. اين در حالي است که به دليل عدم احساس نياز کشاورزان شرکتهاي مشاوره کشاورزي با رکود دست به گريبانند و مسئولان قول ساماندهي و تعريف پروژه جديد براي آنان را مي دهند. طرح ناظرين گندم در سال 82 و زمان محمد رضا اسکندري وزير اسبق جهاد کشاورزي اجرا شد که در آن کارشناسان کشاورزي به عنوان ناظر درقطعات 200 هکتاري کاشت گندم به کار گرفته شدند. از سال 1382 و همزمان با اجراي طرح محوري گندم، به منظور نيل به خودکفايي در توليد اين محصول استراتژيک، تعدادي از فارغ التحصيلان رشته هاي کشاورزي در اين عرصه شروع به فعاليت نمودند و نقش بارز و مثبت خويش را در مدت زماني اندک در مرحله خودکفايي کشور در توليد گندم به اثبات رسانيدند.
هدف از اين طرح استفاده از دانش کارشناسان کشاورزي و کاربردي کردن اين دانش براي افزايش عملکرد محصول استراتژيک گندم بود که در نهايت منجر به خودکفايي گندم در سال 83 شد، اما پس از آن با تغيير شدن اسامي اين طرحها به عنوان طرح آرماني گندم، طرح خودکفايي گندم و غيره نقش کارشناسان هم کم رنگ تر شد به طوري که بعدا قرار شد اين ناظران در قالب شرکت هاي خدمات فني و مشاوره اي فعاليت کنند. 
يکي از ناظريني که از سال 82 در اين طرح فعاليت مي کند گفت: امروز حدود 60 نفر در مجلس جمع شده ايم تا به نمايندگي از جامعه ناظران گندم درخواست هاي خود را به گوش مسئولان برسانيم، اگر چه طي سالهاي گذشته هم بارها به وزرات جهاد کشاورزي و مسئولان ديگر مراجعه کرده ايم. اين ناظر گندم گفت: بعد از گذشت 7 سال فعاليت مبلغ ناچيزي دريافت مي کنيم در حالي که بيمه هم نيستيم و هيچ آينده شغلي هم متصور نيست. 
وي گفت: بي توجهي مسئولان سبب شده بسياري از ناظرين کار خود را رها کرده و به کارهاي جانبي ديگري بپردازند.
ناظر گندم ديگر در اين باره گفت: زمان اجراي طرح در سال 82 قول دادند که بعد از 4 تا 5 در بدنه جهاد کشاورزي جذب کنند در حالي که نه تنها اين مسئله اتفاق نيفتاده بلکه حمايت مسئولان و کارسپاري آنها هم روز به روز کم تر شده است. بعد از 7 سال کار به عنوان ناظر گندم مجبوريم با مبلغ ناچيزي که حتي نصف حداقل حقوق کارگري هم نيست سر کنيم. اين ناظر گندم افزود: آيا رواست جامعه ناظران گندم بعد از اينکه مفيد ترين دوران زندگي خود را صرف اين کار کرده اند، اين چنين مورد بي مهري قرار گيرند، آيا واقعا کشور نياز به اندوخته هاي علمي اين مهندسان کشاورزي ندارد، آيا مسئولان نمي دانند که کشاورزي کشور ما سنتي است و اکثر کشاورزان هم علم کافي را ندارند، چرا نبايد با حمايت خودشان اين کارشناسان کشاورزي را به ادامه کارشان دلگرم کنند. 
در اين ميان اگر ظرفيت هاي صاحبان علم کشاورزي و مهندسان اين رشته ناديده گرفته شود نه تنها جفا در حق اين قشر از جامعه است بلکه آينده اقتصاد کشور را به مخاطره مي اندازد که احتمال بازماندن در کورس کسب غذا را بيشتر خواهد کرد.
در اين ميان و در قبال زحمات ناظرين گندم که در دورافتاده ترين نقاط روستايي و بدترين شرايط آب و هوايي و با صرف گرانبهاترين سرمايه افراد، يعني دوران جواني آنان صورت گرفت؛ تنها نصيبي که شامل اين قشر گرديده است، محروميت از انجام کارهاي دولتي و غير دولتي، ممنوعيت ادامه تحصيل در مقاطع تحصيلات تکميلي و ممنوعيت استفاده از وام هاي ويژه فارغ التحصيلان رشته هاي کشاورزي بوده است.
يکي ديگر از مهندسين ناظر گندم نيز گفت: بنده بعنوان يک مهندس ناظر کشاورزي از مجموع ده هزار مهندس کشاورزي که مدت هاست بعنوان قراردادي و بدون داشتن بيمه در حال فعاليت در اين کشور پهناور هستم و از سال 89  مجلس شوراي اسلامي طرحي را مبني بر استخدام امثال ما زحمتکشان جامعه تصويب ولي توسط دولت ايراداتي به آن وارد و اجرا نگرديد و اکنون نيز که توسط نمايندگان محترم ايرادات آن برطرف و توسط شوراي محترم نگهبان تأييد ودر تاريخ 13/12/1390 به دولت ارسال شده است و دولت از اجراي آن سرباز زده است. ما که زندگي مان در حال متلاشي شدن است و ديگر اميدي به زندگي نداريم و هر روز نسبت به جامعه در حال منزوي شدن هستيم . مهندسي که بخاطر درآمد کم هنوز نتوانسته خانه اي تهيه و همسرش را به خانه خود آورد ، مهندسي که در آستانه طلاق قرار دارد ، مهندسي که راهي جز خودکشي نيافته و خود را از ادامه زندگي معاف نموده است . شما را به خدا بدادمان برسيد .
يکي ديگر از مهندسين ناظر گندم در خصوص مهمترين مشکلات ناظرين مي گويد: يكي از مهمترين مشكلات ناظرين نداشتن امنيت شغلي مي باشد. بگونه اي كه با گذشت 9  سال از آغاز طرح محوري گندم و به كارگيري ناظرين كشاورزي اين افراد از كمترين حقوق و دستمزد و بيمه تامين اجتماعي و نيز امنيت شغلي بي بهره اند. اي کاش مسئولين همان ابتدا بگويند که مسئوليتي در قبال ناظرين نداريم. اگر نظارت بازده نداشته باشد چرا ادامه پيدا كرد( با توجه به اينكه عملكرد محصولات كشاورزي با ورود ناظرين در سال 1382 به خود كفائي رسيد) - آموزش و پرورش نيز در قبال حق التدريسي ها از همان ابتدا مسئولين استخدام آنها نداشته اما خوشبختانه با سابقه 5-6 سال ، استخدام شده اند و تا كنون ادامه دارد. اينجانب به عنوان ناظر در سال 1382 دستمزد نظارت گندم بين 2400000 تومان تا 3400000 تومان (بسته به مسئولين مركز خدمات) بوده اما اكنون با گذشت 9 سال از اين طرح مبلغ حق الزحمه به لطف دوستان و مسئولان محترم 860000 تومان زير 1 ميليون تومان بوده است.  مشكلات موجود در مراكز خدمات شهرستانها غر قابل وصف است، كه متاسفانه با وجود اينكه ناظرين مسائل را به مسئولين محترم انتقال مي دهند اما چون رئيس مركز خدمات حمايت شده توسط سازمان جهاد کشاورزي است نمي توان به او چيزي گفت و نظر ايشان درست است و بايد سكوت كنيم، سكوت هم نكينم مي شويم گناهكار ...
آيا تا به حال فكر كرده ايد با وجود پتانسيل بالاي ايران در زمينه كشاورزي، چرا حرف اول و آخر را بخش كشاورزي نمي زند؟ چرا وقتي صحبت مي شود كه فلان شخص كارمند شركت نفت است، متوجه مي شويم كه امكانات رفاهي، حقوق، جايگاه اجتماعي ،.... همه در سطح بالا.... اما كارمند جهاد كشاورزي بر عكس آن!!
با وجود قانون هايي كه به تصويب رسيده و در خواست بعضي از از ارگانها (چه خصوصي و چه دولتي) به منظور اجرائي شدن قانون مرتبط، متاسفانه مراجع ذيصلاح هيچ گونه همكاري در راستاي اجراي شدن قانون انجام نمي دهند (در مواردي كه اجراي قانون زياد به نفع شان نباشد يا با دردسرهايي همراه است)
چرا مسئولين بخش كشاورزي براي فارغ التحصيلان اين رشته فكري نينديشيده اند؟ و اما در ارتباط با استخدام ناظرين در بخش كشاورزي كه در بهمن سال 1389 به تصويب دولت رسيد و تا كنون هيچ اقدام اجرايي بررسي جذب ناظرين صورت نگرفته.
با وجود اينكه مراحل كامل قانوني تصويب توسط مجلس، شوراي نگهبان... رسيده است اما متاسفانه با تغيير معاون وزير محترم همچنان منتظر دستور اجرايي شدن آن هستيم.
جالب اينجاست كه ناظرين محترم كه از سال 82 عمر و جواني خود را صرف نظارت گذرانده اند خبرها را از سايت هاي مختلف پيگيري مي كنند و براي تطابق اين خبرها با جهاد كشاورزي استان، متاسفانه جهاد كشاوزري اظهار بي اطلاعي از بعضي از مصوبات 
مي كند ، كه در بعضي موارد مشاهده شده كه ناظرين پرينت مطالب را از سايت گرفته و به مسئولين محترم مي دهند؟
نمي دانم واقعاً نمي دانند يا با توجه به مصلحت اظهار بي اطلاعي مي كنند ؟!
در سالهاي اخير با وجود اينكه اعلام بانك مركزي متوسط هزينه ناخالص خانوار در مناطق شهري ايران در سال 89 حدود 11750000 ريال در ماه مي باشد . مبلغ دريافتي كارشناسان ناظر( بخصوص طرح نظارت گندم) اكثرا كمتر ار 10 ميليون ريال در سال و نيز بدون بيمه تامين اجتماعي مي باشد. بحث احتساب سوابق كاري در سابقه بيمه تامين اجتماعي صرفاً جهت بازنشستگي نيز موضوعي قابل اعتنا بوده كه كمتر مورد توجه قرار گرفته است. از بحث احتساب سابقه نظارت (البته پس از پرداخت حق بيمه مورد نظر توسط شخص خود ناظر) صرفاً در بازنشستگي و احتساب بعنوان سابقه كارشناسي كه بگذريم مبلغ ريالي سهم بيمه شده جهت جهت احتساب اين سوابق كاري بعنوان سابقه تامين اجتماعي چيزي در حدود كل مبالغ دريافتي ناظرين در طي اين سالها مي باشد كه در اينجا به جهت رعايت اختصار وارد فرمولهاي محاسبه مبلغ مذكور نمي شويم. بحث مقالات و گواهينامه هاي اخذ شده از سازمان نظام مهندسي و تاثير جالب توجه آنها در مقايسه با مثلاً سابقه نظارت و يا حتي مدرك تحصيلي بالاتر نيز مدرك تحصيلي بالاتر نيز موضوع قابل ذکري مي باشد. بگونه اي كه بعنوان مثال و طبق پيش نويس آيين نامه اجرايي استخدام ناظرين كه اندك تغييراتي ملاك عمل خواهد بود امتياز مدرك تخصيي فوق ليسانس معادل 50 ساعت دوره آموزشي مرتبط با طرح نظارت مبي باشد كه جاي بررسي بيشتري دارد./ .
 

  تصوير هفته

  نظر سنجي
  هيچ سئوالي براي نمايش وجود ندارد
  تبليغات سايت
 
صفحه اصلي | اخبار سايت | درباره ما | مقالات | عضويت | صدور پروانه | ارتباط با ما
كليه حقوق سايت متعلق به سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي استان خوزستان مي باشد - طراح سايت : مرتضي بهرام زاده